...co mě tak napadlo.

26.4.1986

Dnes je to rovných osumnáct let, co se stala taková nepatrná nehoda.

Přesně před osumnácti lety byla na čtvrtém reaktorovém bloku zaznamenána katastrofální chyba operátorů v Jaderné elektrárně Černobyl v bývalém SSSR.
Při samotné havárii zemřelo 31 lidí, přes 1000 bylo přímo ozářeno, přes 100.000 lidí bylo evakuováno a miliony pociťují důsledky dodnes.
I dnes se stále staví jaderné elektrárny. Operátoři jsou sice již mnohem více informovaní, co a jak, ale taková elektrárna se dá, řekl bych nepříliš složitě, využít jako cíl pro teroristy a jiné živly. Likvidace "vyhořelého" paliva také není úplně dořešená. Říkám vyhořelého, ale každý jistě ví, že to, co už se pro JE použít nedá, má smrtelné účinky ještě stovky let.
Nejsem nucleoskeptik, ale přece jen by lidé měli začít hledat lepší způsoby.Nejsem si jistý, nakolik je pokrok v jiných odvětvích, ale i na tom, že ropné společnosti vývoj jiných paliv zdržují, bude taky něco pravdy. Holt peníze hýbou světem.
Organizece zelených, filajových a vůbec všelijakých barevných sice proti například Temelínu protestují, ale to jsou protesty zase jen pro peníze. Několik let jim určitá věc nevadí a najednou se seberou a blokují dva kamiony vezoucí palivo. To podle mě není normální vývoj. IMHO to vlastně nikoho nezajímá, snad až na pár jedinců, kteří někde u sebe skromě publikují články, které vlastně nabádají proti těmto časovaným bombám. Ale kdo by poslouchal nějakého Pepu Nováka.
Proti jaderným elektrárnám nejde bojovat, alespoň ne do té doby, než páni vědátoři nevymyslí něco účinějšího a hlavně levnějšího. A i potom bude velký problém co se stávajícím odpadem. Třeba snad taky někdo vymyslí, co s ním.
Takže se alespoň snažmě to "něco" vymyslet co nejrychleji.

Napsal Yim || 26.04.2004, 20:28:06 || Trvalý odkaz

Jméno:

E-Mail:

WWW:

Nadpis:

Dva plus dva (číslicí):

Vzkaz: